עלינו

בית הספר הדמוקרטי ברעננה הוקם לפני כ-13 שנים, על ידי קבוצת הורים שביקשו להגשים את השקפת עולמם החינוכית-ערכית. בית הספר פועל באמצעות עמותה בה חברים הורי התלמידים.

בית הספר מיישם את גישת החינוך הדמוקרטי, כמו מגוון בתי ספר דמוקרטים אחרים בארץ, ובעולם (עוד על החינוך הדמוקרטי).

בית הספר מרחב מציע לימודים באווירה אינטימית ודיאלוגית, שבה מושם דגש מיוחד לצרכיו ולהתקדמותו של כל ילד וילדה. כיום לומדים במרחב כ-117 ילדים וילדות בכיתות א'-ט' ועוד 40 ילדים וילדות הלומדים בגני מרחב. מתוך רצון לאפשר לתלמידנו רצף לימודי מלא מגיל טרום-טרום חובה ועד סוף התיכון, אנו מתכוונים בעתיד, בשאיפה, לצמוח עד כיתה י"ב.

לבית הספר צוות מיומן בעל הכשרה מקצועית עשירה ומגוונת, ושנות ניסיון רבות בתחום החינוך. מרבית הצוות מלווה את בית הספר מזה שנים מספר ואף מיום הקמתו, ובמסגרת זו נבנתה בבית הספר מיומנות עבודה ייחודית.

בית הספר פועל ברישיון משרד החינוך. בית הספר קיבל בשנת תשע"ג (2012-2013) הכרה ממשרד החינוך – בכך הושלם באופן רשמי הליך ההכרה והרישוי של בית הספר.

בשל התקצוב החלקי בלבד ממשרד החינוך, ובשל היחס הגבוה של אנשי צוות לתלמידים, הנטל הכלכלי על הורי התלמידים במרחב הוא לא מבוטל. אנו עושים ככל שביכולתנו להקל נטל זה. למשפחות להן יותר מתלמיד אחד במרחב אנו מציעים הנחה בתשלום. כמו כן, לעמותה ועדת מלגות אליה ניתן לפנות באופן דיסקרטי בכדי לקבל הנחה על שכר הלימוד.

עקרונות היסוד של מרחב:

  • בית הספר יפתח שעריו לכל המעוניין ליצור קהילה דמוקרטית הטרוגנית, ללא הגבלה של גזע, מין, דת, לאום או מעמד כלכלי.
  • יצירת קהילה לומדת, אשר הלמידה בה מתרחשת מתוך שאילת שאלות, סקרנות ורצון לחקור.
    במרחב נבנתה סביבת למידה המאפשרת פיתוח של עצמאות מחשבתית, רגשית וגופנית, המטפחת ביטוי עצמי והגשמת מאוויים אישיים. אין זה פלא שהילדים והילדות במרחב שמחים לבוא ללמוד בבית הספר.
  • חינוך דרך דוגמא אישית וחניכה, תוך תשומת לב לילדים ולילדות, הכרה בצרכיהם, וקבלה של האישיות הייחודית של כל אחד ואחת מהם.
    אנו נותנים אמון בשיקול דעתו, ביכולותיו ובבחירותיהם של תלמידנו. לכל תלמיד ותלמידה יש חונכ.ת אישי.ת המלווה ותומכ.ת בהן.ם, ובהחלטות השונות שהם מקבלים במהלך לימודיהם במרחב.