מרחבון – הגן הבוגר של מרחב

ברוכים הבאים למרחבון

מרחבון הוא גן הילדים הבוגר של בית הספר הדמוקרטי מרחב.
במרחבון אנחנו מציעים לילדים בני 4-6 מסגרת חינוכית אינטימית ותומכת, בקבוצה קטנה, וצוות שכולל שתי גננות ושני אנשי צוות.

המטרות החינוכיות של מרחבון:

 • לתת לכל ילדה וילד את המרחב הדרוש כדי לגלות מי הם, למצות את הפוטנציאל הטמון בהם ולפתח חשיבה עצמאית ויצירתית. אנחנו שואפים לאפשר לכל ילד וילדה לחשוף את יכולותיהם, להיחשף לתחומי ידע, יצירה וחברה חדשים, באמצעות זרימה בין מגוון תחומי עניין ועיסוק.
 • פיתוח והעמקה של הכישורים הקוגניטיביים (מוכנות לקראת קריאה, כתיבה ופיתוח כישורים מתמטיים), כישורים מוטוריים וסנסו-מוטוריים לצד בניית כישורים חברתיים ורגשיים.
 • הפנמת ערכים הומניסטיים, ובבסיסם ערך כבוד האדם: הילדים חווים חוויה של כבוד והקשבה ביחס לרצונות ולבחירות שלהם, ולומדים לתת יחס דומה גם לבחירה של הילדים והמבוגרים האחרים שבסביבתם. כבוד והקשבה הדדית מהווים את הבסיס ליחסי האנוש בגן, בין ילדים ומבוגרים כאחד.
 • היכרות ראשונית עם עקרונות דמוקרטיים: הילדים והילדות לומדים לבחור ולהבין את האחריות הנלווית לבחירה. הילדים יוזמים חוקים הקשורים לחיים בגן, מצביעים עליהם, וחווים את הצורך לקבל את החלטת הרוב ולכבד את זכויות הפרט והמיעוט.

מבנה ורוח הגן

הגן מורכב מפינות נגישות המזמנות לילדים אפשרות לשהות ולפעול בהן בכל רגע נתון: פינת בובות ותיאטרון, ספריה, פינת טבע, מרכז יצירה, פינת הרכבות ובנייה, וחצר.

הפינות מאורגנות כך שהילדים יוכלו לפעול בהן באופן עצמאי. המבוגרים נוכחים, כמובן, בחללי הפעילות, מסייעים לילדים, מקשיבים, מגיבים, נמצאים באינטראקציה, מעלים נושאים לשיחה ומשוב, אך הבחירה איפה לפעול, עם מי לפעול, מה ליזום בכל רגע נתון היא של הילדים.
מעניין לראות ילדים הנמשכים מאד לשולחנות היצירה – מציירים, מדביקים, צובעים ומכינים לדמויות מעולמם הפנימי ואז עוברים לפינת תיאטרון או למקום מתאים אחר כדי לשחק את הדמויות שיצרו. הם צריכים את המבוגר שיראה אותם, יעריך אותם על מה שעשו, ישתתף בחוויה שלהם ויתרום מניסיונו האישי לשכלול והעמקה של הפעילות. כל זאת בשיח פעיל עם הילד תוך כדי עבודתו ובהתאם לגילו.

שעות פעילות וסדר יום

שעות פעילות:
יום לימודים רגיל:

  • ימים א' עד ה':  07:30-13:30
  • יום שישי:  7:30-12:30

יום לימודים ארוך:

  • ימים א'-ה': 07:30-16:30
  • יום שישי: 7:30-12:30

סדר יום

7:30-8:50 – זמן הגעה

זמן בו נקלטים הילדים בעזרת הצוות, נפרדים מההורים ופונים למשחקים ופעילויות הבוקר. ישנם מוקדים קבועים של פעילות בשעות אלו: שולחן יצירה יבשה (ציור עם טושים, פנדה, עפרונות, גזירה והדבקה) , פינת הרכבה (לגו, מגנטים, קוביות קטנות וכו') ומשחקי שולחן.

8:50-9:10 – מפגש בוקר

המפגש מסמן את תחילת היום. חובת השתתפות חלה על כל ילדי הגן והצוות. עולים בו תכנים שונים על פי נושאים בהם אנו עוסקים. מפגשי הבוקר מתקיימים באווירה נינוחה ושיתופית, בישיבה רגועה על השטיח וללא צורך לשבת על כיסאות או לשלב ידיים. המפגשים משלבים פעילויות שונות, כמו משחקי צלילים, חריזה, זיהוי אותיות, משחקי חשבון, דרמה, חברה, שיחה, הבאת תכנים מהצוות או תכנים שעולים מהילדים.

 9:10-9:30 – ארוחת בוקר

ארוחת הבוקר משותפת לכל ילדי הגן והצוות. כל ילד מביא את הארוחה שלו.

 9:30-12:20 – היצע פעילויות מובנות

בצד המרחב הפתוח של הגן, במהלך זמן זה נפתחות עבור הילדים מספר פעילויות באזורים שונים בגן.  מידי יום (על פי תכנית שבועית) מוצעת לילדים פעילות אחת מובנית, בתחומים אמנות, ספורט, תנועה, מוסיקה, או חשבון.

 12:20-12:40 – שעת סידור הגן והפוגה לאכילת פירות

 12:40-13:00 – מפגש צהריים

במפגש הצהריים מסכמים הילדים את היום. המפגש כולל אחת או יותר מהפעילויות הבאות: סיפורים ושירים, משחקים, פעילות מוסיקלית, שיחה בנושאים שונים שהצוות בוחר להעלות, או בנושאים המעסיקים את הילדים.

 13:30 – 13:00 – פעילות סוף היום

משחקים ויצירה יבשה ליד שולחנות ופינות בגן (משחק, הרכבה, ציור, קריאת סיפורים, ועוד).
במהלך פעילות זאת מגיעים ההורים לילדים להם יום קצר בגן.

 13:30 – 16:30 – צהרון

ילדים הרשומים ליום ארוך מבלים בגן בשעות אחר הצהריים. הם מקבלים ארוחה חמה וממשיכים בפעילויות הדומות ברוחן ובסגנונן לשגרת הבקרים בגן.

יצירת קשר

לחצו להצטרפות לרשימת התפוצה

כתובת הגן: רחוב אריה 3, רעננה

אימייל מזכירות: ifat.davidson@gmail.com

טלפון: 09-7412465

פקס: 09-7660132

כתובת למשלוח דואר: העמותה למען חינוך דמוקרטי ברעננה, ת.ד. 1210 רעננה 43112

 

CZ2016010808282