השוואה בין בית ספר דמוקרטי לרגיל

"היה לי מוזר לחשוב שיש בית ספר כזה"
השוואה בין בית ספר דמוקרטי לבית ספר רגיל, מאת: אופיר שבתאי לוין

כמוני, כל מי שלמד רק בבית ספר דמוקרטי לא בהכרח יודע מה זה ללמוד בבית ספר רגיל. בגלל זה החלטתי לחקור את העניין ולבדוק מה ההבדלים בין בית ספר רגיל לדמוקרטי.

כשעוברים לבית ספר חדש בהתחלה לא מבינים מה קורה בבית הספר. לדוגמא, שחר יוסף מבית ספר "פעמונים" שעברה לבית ספר רגיל בכיתה ג' מספרת: "כשעברתי בית ספר הייתי מודאגת, כי לא ידעתי מה זה בית ספר רגיל, איך לומדים, מה המקצועות ואם אסתדר עם התלמידים".

בנוסף, גיליתי שבין בתי הספר יש שינויים גם במערכת החברתית. שחר יוסף מוסיפה: "בבית ספר הרגיל יש יותר ילדים, ובגלל זה יש יותר חברים. בבית ספר הדמוקרטי שהייתי בו, "מרחב", היו מעט ילדים אז היו פחות חברים".

ברמה הלימודית כמעט שאין הבדלים: "כשהגעתי לבית הספר הרגיל הייתי צריכה להשלים קצת באנגלית, אבל בשאר המקצועות הגעתי באותה הרמה" מספרת שחר.

הילה לזר עברה מבית ספר רגיל לבית ספר דמוקרטי: "היה לי בכלל מוזר לחשוב שיש בית ספר כזה. לעזוב את החברים שלי ולהכיר דרכים חדשות ללמוד היה לי קשה, אבל ידעתי שזה לטובה. בבית הספר הרגיל לומדים כל הזמן, ובבית הספר הזה  יש יותר חופש וחופש ביטוי. ב-"מרחב" אתה לומד בדרך שאתה לא סובל מהלימודים".

השוויתי את הספרים והחוברות, ובבית הספר שלנו לומדים כמעט עם אותם ספרים, ובאותה רמה של כל בית ספר ממלכתי ברעננה.

גיליתי שיותר ילדים מבית ספר דמוקרטי אוהבים את בית הספר, ופחות ילדים מבית ספר רגיל אוהבים את בית הספר שלהם. תאוריה אחת שלמדתי בבית הספר שלנו אומרת שכשמכריחים ילד ללמוד, האינסטינקט הטבעי שלו הוא להתנגד ובבית ספר דמוקרטי, שבו לא מלחיצים ללמוד הכל, הוא רוצה להתנסות.

נוה שבתאי לוין, ילד שלמד כל שנות הלימודים שלו בבית ספר מרחב מספר: "בית ספר דמוקרטי בשבילי זה בית ספר שאתה לא חייב ללמוד בו הכל. אני אוהב בבית הספר בעצם הכל".

אז אם פעם ישאלו אתכם את השאלה- בית ספר דמוקרטי? זה בית ספר שלא לומדים בו?

אז התשובה היא לא. בית הספר שלנו הוא בדיוק באותה רמה של כל בתי הספר הממלכתיים ברעננה.

נשלח ב כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*